Български Голдeн Ретривър Клуб!

The dog whisperer/Повелителят на кучетo/- Cesar Millan
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Обучение и отглеждане
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Valia & Kara
Потребител

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 24, 2007 1:28 pm    Заглавие: The dog whisperer/Повелителят на кучетo/- Cesar Millan Отговорете с цитат

Така, тука ще сложа линковете към сериите на поредицата, която можете да гледате по National Geographic.
За който не знае и не е чувал за него-той е Сизър Милан, занимаваш се с кучешка психология. Както той казва "Аз рехабилитирам кучета и обучавам хора". Повечето от проблеми, които той разглежда в сериите си, са липсата на водач във глутницата, проблеми с агресията, последствията от липсата на разходка на домашния любимец(това е доста срещан проблем в САЩ, тъй като хората живеят в къщи с двор и смятат че тичането в него е абсолютно достатъчно на кучето) и т.н. За мен доста интересни неща, макар че сякаш в един момент историите започват да се повтарят. От тук, може да изтеглите сериите със субтитрите:
1-ви сезон: http://store3.data.bg/insult/The%20Dog%20Whisperer%20-%20Seson%201/

2-ри сезон(има качени само 3 серии):
http://store3.data.bg/insult/The%20Dog%20Whisperer%20-%20Seson%202/

Останалите серии и 3-те сезон са торенти от външни сайтове. Надявам се да ви е интересно Wink

"]

Последната промяна е направена от Valia & Kara на Нед Окт 28, 2007 9:41 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Яну 24, 2007 1:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според Сизър, най-простите, но и най-важните правила:

1. "Calm and Assertive" - "Спокойно и Уверено"
така трябва да се държи един водач - без да се напряга, без страх, без ярост.

2. "Еxcersice, Discipline, Affection" - "Упражнения, Дисциплина, Нежност"
в тъкмо тази последователност. Ще рече, че първо кучето трябва да се изтощи, после да се изиска от него нещо и чак накрая да се проявява нежност.

3. "Animal, Dog, Breed, Name" - "Животно, куче, порода, име"
в този ред трябва да гледаме на кучетата си, а не в обратния. Най-важното е да не се забравя, че става дума за животно, а не за Джиджи.

4. "Rules, Boundaries, Limitations" - "Правила, рамки, ограничения"
е начинът да въведем дисциплина в домашната глутница, за да имаме щастливи животни.

Източник: www.dog.bg, превод Insult

"]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pepi71
Потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 1:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Позволявам си да извадя от архивите тази тема, защото смятам, че е изключително полезна за бъдещи и "млади" /за да не кажа неподготвени и неопитни Laughing , пак го казах, де/ стопани.
Валя, благодаря ти! От тези филми научих повече от всичко изчетено, изгледано, изслушано досега накуп! Оказва се, че съвсем простички неща /на които дори не съм обръщала внимание или пък неща, които съм смятала, че са ми кристално ясни/, формулирани, изведени като правила за обучение от този изключителен кучешки психолог и приложени в конкретни примери, добиват друго звучене и значимост.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 1:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Радвам се, че тази тема се завърна от архивите Embarassed Дано помогне и на други, защото общуването ни с кучето, колкото и сложно да ни се струва, с няколко ясни правила и примери може много да се улесни. Любимото ми негово простичко правило е:
"Еxcersice, Discipline, Affection"
Тази година успях да се добера и до книгата му, но така и не ми остана време да я прочета Confused Сега си свалям аудио варианта, дано скоро мога да споделя впечатления от нея.
Доколкото знам, сега по National Geographic върви 4-ти сезон на "Повелителят на кучетата". Аз съм изгледала и 3-ти.

"]
Върнете се в началото
pepi71
Потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 23, 2007 10:09 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Валя, ако можеш, пусни линк към 3-ти сезон! Благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Вто Окт 23, 2007 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление, 3-ти сезон не е качван на български сайт, има го само на чужди торенти. Но...имам едно дискче и като има скоро изложба, ще се видим да ви го дам! Smile

"]
Върнете се в началото
freya
Потребител

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Окт 27, 2007 10:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Валя, без да е по темата: Интересно се пише без "т", т.е. не е "интерестно".
Надявам се да не съм те обидил.
Иначе информацията за сайта и сериите е много полезна!
Фрея-Белята
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Нед Окт 28, 2007 9:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

No comment, просто ще го оправя

"]
Върнете се в началото
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Съб Ное 24, 2007 2:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Имам audio книгата на Cesar Millan, ако някой се интересува, може да ми напише едно ЛС. Пояснявам, че audio книгата е тази, четена от автора:

,

"]
Върнете се в началото
gerry_nch
Потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 1:58 pm    Заглавие: Zdraveite priateli na goldanite, Отговорете с цитат

Ot kude da si namerim tazi kniga?
Mnogo mi se iska moeto kuche da spre da rushi kushtata, kogato me niqma. A kogato sum vkushti e prekrasna. Sigurno ima nachin tova kopaene, kusane, grizane da spre. Veche stana na 6 meseca.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
freya
Потребител

МнениеПуснато на: Пет Яну 11, 2008 5:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Има начин,
Като порасне кучето на около 2 - 2.5 години, гризането понамалява!
Ох, все едно чета моите писания преди около 2 години.
Да ви кажа и моята си беше точно такава, ангелче, когато сме си у дома и дявол, когато ни няма в къщи! Тази година, след като роди, на 2.5 години, пак изгриза един ъгъл (след 4 ремонт!). Много ми е интересно какво щеше да направи повелителят на кучетата в този случай.
Щото в реалния живот ходим на работа, имаме деца и грижи, а не сме професионални кучешки психолози или дресьори.
Което не означава разбира се, че съветите на човека не са верни или полезни.
Фре-Белята
Valia & Kara
Потребител

МнениеПуснато на: Вто Фев 05, 2008 6:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко да продължим любимата ми тема, не ме убивайте с камъни! Very Happy
Един интересен коментар, направен от slaviad, от форумът на дог.бг:

Проблемът с разбирането на филмите не е толкова в начина им на поднасяне спрямо американците / естествено, че в тоя свят там може да пробиеш само с нужната реклама/, а в нещо съвсем друго. Ключът в метода на Сизър е...Енергията, която естествено няма как де си види на филмчетата, защото е нещо абстрактно. Ние, хората, сме привикнали да общуваме с думи и сме научени да не обръщаме внимание на енергията или трептенията които излъчваме и които животните улавят, докато останалата част от живия свят общува точно чрез тази енергия. Методът на Сизър е обяснен много по-добре в книгите му. Цитирам го оттам.

Например в случая с дога и хлъзгавия под. Той се е хлъзнал, ударил и съответно изплашил. Това обаче е било за момента. Стопанката му / както бих направила впрочем и аз Wink / го е заляла с една огромна доза съчувствие...вид енергия, която още повече е засилила страха и го е превърнала във фобия. Значи лидерът на неговата глутница, е реагирал с още по-голям страх, което ние наричаме съчувствие. Ако догът в този случай е имал около себе си своя кучешки лидер...той е щял просто спокойно, без съчувствие или каквато и да било реакция да го подуши...тоест да провери какво става, и като се увери, че нищо му няма, запазвайки спокойно-увереното си излъчване, да се оттегли. Това е, което е било необходимо в случая. Сизър твърди /убедена съм, че е прав/, че кучетата / и всички животни/, живеят за мига, за момента. Догът бързо е щял да забрави този инцидент...но милата му стопанка, го е "прожектирала" върху него под формата на съчувствие всеки път, когато са минавали по съответния под или място. Сизър коригира страха, като заема поведението на спокойния и уверен лидер, кайто не излъчва нито страх, нито съчувствие към кучето...а само спокойната и уверена енергия /нещо подобоно на усещането "хич да не ти пука"/...Тичаха, защото кучето е по-тежко от него. Grin И през цялото време е излъчвал към него това спокойствие и увереност - точно както би направил един кучешки лидер.

Това е в основата на метода му...лесно и просто на теория, не винаги просто на практика, защото нашите хорски модели на поведение са различни - ние сме свикнали да утешаваме нашите деца, когато са уплашени и да им съчувстваме. А към кучето, според Сизър, това не е здравословно поведение...значи не съчувствие, а спокойствие и увереност. Друг основен момент в метода му, е, че към кучето трябва да се отнасяме като към куче, а не като към човек. Тоест трябва добре да познаваме психологията на кучето. Това на повечето от нас е ясно, но май само но теория.

Превеждам, това, което прочетох в книгата - не че умея да го правя с моето куче. smiley

Бушка, цитирам твоя случай с далматинката от стр. 11 - "Много ми става жал за нея - какво ли изживява."....Аз със сигурност бих реагирала като тебе!! Wink Но в контекста, на това, което прочетох...точно тук грешим Shocked За далматинката ти в момента си лидера и какво й излъчваш...съчувствие...разбирана като енергия, това е вид слабост...а на нея й е необходима друга енергия - увереността и спокойствието на кучешкия лидер - това, което Сизър нарича "Calm Assertive". Така неправилно реагирам и на моята Патриция като пада по стълбите..."ох...милото ми кученце"...Дори да не го кажа, тя го усеща, подушва. Само че кученцето или далматинката по никакъв начин не възприема съчувствието като увереност / ние също не бихме го приели така, нали?/. А точно увереност им е необходима в такъв момент...

В книгата си е обяснил и друг интересен случай от филмчетата. Не си спомням точно епизода - ставаше въпрос за куче, което се страхува да върви по улицата...с подвита опашка, бързащо да се прибере вкъщи. За Сизър било лесно да "прожектира" върху него Calm Assertive - енергията на кучешкия лидер и да поуспокои кученцето. Не било толкова лесно обаче за стопанката му. За тяхно щастие обаче, тя била актриса и то добра. Когато Сизър й обяснил къде греши и каква енергия трябва да излъчва към кучето, за да се чувства то уверено и спокойно по време на разходките, тя се сетила за ролята на Клеопатра - етипетската царица Grin Grin И когато влязла в тая роля - изправила царствено глава и изпънала тялото като царица, това помогнало на кученцето да се успокои - това била нужната енергия, която би му вдъхнал един кучешки лидер. В този случай голяма роля играе и "езикът на тялото и жестовете", които са много важни за кучешката психика.

В началото на темата някой питаше как да преведе мотото на Сизър:

"I rehabilitate dogs, but train people"

Аз си поръчах книгата, която е по-подробна от CD-то. В нея простичко и ясно е обяснено всичко. Сизър е убеден, че почти всяко кученце се ражда на този свят в идеален баланс - със себе си и с цялата останала природа. И единствено при общуването си с човека, то може да придобие проблемно поведение - страх, агресия и т.н. Под "rehabilitate" авторът има предвид, че той възстановява у кучето този баланс и хармония с природата, с които то се е родило.

А защо трябва да тренира хората...мисля, че на всички ни е ясно - в почти всички случаи проблемите в кучешкото поведение са предизвикани от неправилното разбиране, което имат хората относно кучешката психология. Това е проблем не само на американците - в това съм убедена. Същата картинка виждаме често и по нашите улици и кучешки полянки.

Превеждам дословно от книгата:
"Това, което аз правя, не наричам "обучение". Аз имам работа с кучешката психология - като се свързвам с кучешкия ум и естествените инстинкти на кучето, аз помагам да се коригира нежеланото му поведение. Аз не използвам думи или команди. Аз използвам енергия и въздействие / после става ясно, че под "touch", авторът няма предвид физическо докосване, а именно въздействие/."
Край на цитата...

Думата "energy", тук значи буквално това - енергия, излъчване на трептения. Това, което всеки от нас прави непрекъснато, но несъзнателно. Защото ние, хората, сме отвикнали да мислим за нея, тъй като общуваме главно чрез речта си и това отвлича ума ни в друга посока. Тоест непрекъснато излъчваме енергия, която животните улавят, но сме отвикнали да го правим съзнателно. Сизър също споделя, че работейки върху своята енергия, значително е подобрил взаимоотношенията си с хората, включително със собствната си съпруга и двамата си сина.

И аз като повечето тук, се опитвах да видя дребните неща и детайлите при отделните епизоди. Да...действително, много неща можеш да видиш при повторното гледане. Но най-важното - не може да се види - а именно как "работи с енергията" и как въздейства. За сметка на това пък в книгата прекрасно го е обяснил...

Убедена съм, че повечето, които са гледали филмчетата, вече са схвнали пътя на Сизър. Написах горното, защото мисля, че то ще бъде от полза на децата или на тези, които тепърва се запознават с метода на този велик човек. А иначе темата замираше в една странна насока откъде какво да се свали, което не е от много голяма полза.

"]
Върнете се в началото
freya
Потребител

МнениеПуснато на: Сря Фев 06, 2008 10:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Very Happy Предлагам темата да се нарече "Цезарознание" и да стане свободно избираем предмет, по който да се полага матура писмено и устно! Wink
Освен това имам 1 и 3 сезон от сериите, сега търся втория, така че ако някой, нещо...
Ф-Б
Diyana Сhar
Потребител

Местожителство: България, София

МнениеПуснато на: Сря Фев 06, 2008 2:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Данчо, за теб - винаги. Ей тази вечер, ще се заровая в къщи да видя, какво ми се намира Wink
Потребител

Местожителство: България, София

МнениеПуснато на: Чет Фев 07, 2008 11:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Намира ми се: От първа до осемнадесета серийка на втори сезон. Имам също и една лекция или семинар, имам и да си тренираш ретривъра. Не е май на Цезар Милан, доста старо филмче е, но някак си съм го слвалила покрай другите Rolling Eyes ?!? Имам доста серийки от първи сезон и няколко от трети. Май и аудиокнигата я имам. Не прегледах всичко снощи. Като пуснах един два диска и се отпеснах да глеееедаааамммм... Laughing
Създайте нова тема   Напишете отговор    Български Голдeн Ретривър Клуб! Форуми -> Обучение и отглеждане Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети